- Оцетот, водата, шеќерот и солта ставете ги во касеролата. Нека проврие - на тивко нека вари уште која минута повеќе, тргнете на страна да се олади.
- Во теглата на дното ставете гранче рузмарин, неколку чешниња лук, биберот, кората од лимон, ставете дел од јајцата, потоа пак рузмарин и од другите состојки. Залијте со оладената маринада, затворете во тегла - готово за консумирање по изминати 48 часа, а може чувајки ги во фрижидер да стои повеќе време без страв дека ќе се расипат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани