1. Во тенџере со загреано масло се ставаат ситно сецканите кромид и моркови и се пропржуваат кратко.

2. Потоа во тенџерето се додава спанаќот и откако ќе омекне се додаваат зачините и се промешува се заедно.

3. На крај се додава павлаката за готвење и откако состојките ќе се соединат, сосот се трга на страна.

4. Макароните се варат според упатството на паковката, се цедат и се додаваат во тенџерето со сос.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани