Муслите ги мелеме во нутрибулет.
Слатката павлака заедно со кондензираното мелко ја матиме, па ја додаваме киселата павлака и промешуваме со шпатула.
Го додаваме сокот од лимон и ренданото бело чоколадо.
Редиме ред мусли, ред лимон крем и така додека да се наполни чашата. Украсуваме со рендана кора од лимон и бело чоколадо.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани