Се блендира целиот портокал да биде како каша.
Потоа на страна се матат јајцата со шеќерот, се додава јогуртот, маслото, брашното, пецивото, солта и кашата од портокал.
Убаво смесата се мати со миксерот и се става во намрснет куглов со масло поросен со брашно.Се печи 40мин на 160С. Откако ќе се олади се вади од силиконскиот калап.
Калапот убаво се мие и суши.
Потоа се става во него растопено чоколадо-глазура се премачкува од сите страни, а целата глазура нека биде на дното од кугловот. Кога ќе се стави печеното тесто тоа убаво ќе се глазира насекаде.Извадете од калапот и по желба може да наросите шеќер во прав, ореви, кокос...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани