Со миксер изматете ги јајцата и шеќерите, па постепено додавајте ги течните и на крај сувите состојки. Последно се мешаат чоколадните трошки.

Се печат во загреана апарат за крофни околу 5 минути, па се вадат без да се допираат додека изладат.

Се топи чоколадото со маслото и во него се макаат крофничките.
Кога глазурата ќе се здрви, спремни се за сервирање.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани