1. Компирот се лупи и се прободува со стапчето по должина.
2. Со нож компирот се сечи како спирала почнувајќи одозгора па надолу.
3. Компирот се подотвора за да се направи убава спирала.
4. Компирите се зачинуваат и се додава маслото.
5. Се печи на 220 степени за 30ина минути или додека станат готови.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови