Компирите сварете ги, излупете ги и сечете ги на тркалца.
Грашокот сварете го и додадете го кај компирите, исто и ситно сецкано младо кромитче. Посолете и наросете со бибер.
За преливот-во помал сад убаво соединете ги сите сосостојки и со тоа прелејте ја салатата. Убаво измешајте и послужете.
Салатава е многу убава додека компирите се топли.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови