- Компирот се вари во лушпа и се остава комплетно да се излади, потоа се лупи и гмечи.
- Постепено се додава брашното, солта и пецивото и се меси до добивање на нелепливо тесто, по потреба се додава уште брашно.
- На набрашнета површина добиеното тесто се дели на 6 дела и се сукаат помали погачки во големина на помала чинија.
- Се подпекуваат во нелеплива тава, без додавање на масло се до добивање на златно кафеава боја.
- Се служат топли, но вкусни се и изладени..

Напомена
Се одличен прилог кон кари или други индиски јадења.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови