Изматете ги јајцата и шеќерот.
Додајте го растопениот и оладен путер, млекото и рикотата.
Проматете со најмала брзина на миксерот, па постепено додавајте го брашното во кое ќе го измешате пецивото.
Додајте го циметот и измешајте убаво со жица за матење.

Во калап за куглоф, ставете 2/3 од смесата.
Потоа нанесете мармалад и одозгора остатокот од смесата.

Печете во загреана рерна на 180 степени, 40 минути.

Испечениот и оладен колач посипете го со шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани