Во подлабок сад се замесува тесто од сите состојки додека убаво се изедначи. Се покрива со најлонска фолија и се остава во фрижидер да одстои 2-3 часа.
На маса се ваѓаат калапи по желба се редат на хартија и се печат 10-12 минути на 200 степени.
Погодни за секоја намена за со кафенце,сокче,за ужинка на работа....

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани