На тивок оган се соединуваат млекото, магаринот, кремот и просеаното какао. Кратко сето тоа проврива. Се трга од оган, малку да олади и се додаваат бисквитите. Се’ убаво се соединува. Се остава да се излади, па уште еднаш се премесува.
Локумот се меси оревите.
Се зема од смесата со локум, се обложуваат форми од силиконски калап, се става од смесата со бисквити и се полева со растопено чоколадо.
Се става во длабоко замрзнување околу 10 мин., да се здрви убаво чоколадото и се вадат.
Дел од смесата наполнив во форми кои ги обложив со чоколадо.
Чоколадото се топи над пареа или тивок оган со маслото.
Малку да подизлади, да не биде ептен течно и се премачкуваат формите. Се ставаат во фрижидер, се полнат со смеса од бисквити и се затвораат со чоколадо и пак во фрижидер. Дури потоа се вадат од калапот.
Уживајте сладејки се!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани