Изматете ја смесата од јајца, масло, сол, брашно и пециво.

Корите разделете ги по три, бидејќи по толку ќе треба за една ролна.

Секоја се премачкува со четче од изматената смеса, па на почетокот се редат кремвишлите и се витка цврсто во ролат.

Ролатот се сечи на парчиња по желба.
Ако ги сакате како кифлички во поголема должина, ако ги сакате како коктел залачиња сечете ги на 2 прста дебелина.

Наредете ги ви тава за печење и премачкајте ги со останатата смеса одозгора, па наросете ги со суам или други семиња по желба.

Се печат на 200С додека не поруменат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови