За сите љубители на кокос...

Подготовка
Кокосовиот крем, слатката павлака и шеќерот во прав ги доведуваме до вриење. Во смесата ставаме путер да се растопи и кога смесата ќе подолади малку, ги додаваме мелените бисквити и кокосовите снегулки. Соединуваме и потоа од смесата формираме бомбици.

Забелешка
Може да користите и кристал шеќер, не мора шеќер во прав, ќе се растопи и кристалот.
Кокосови снегулки или општо популарно кокосово брашно.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани