Од оваа смеса излегуваат 160 кифлички ако се прават помали.
1. Се замесува тесто нелепливо од сите состојки. Се остава да одмори 30 минути во фрижидер.
Се дели тестото на 2 дела и се сучи кора од која се сечат квадрати се филува со џем било каков и се ставаат да се печат.
Се печи на 200С-15 мин. Се валкаат во шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани