Мек, сочен и вкусен колач со моркови.

Јајцата се матат со шеќерот, па се додава путерот, сок од портокал.
Со намалува брзината на миксерот и се додава помешано брашното со пецивото, циметот и кората од портокал.
На крај се додаваат морковите. Убаво се изедначува.
Смесата се излева во два помали правоаголни калапи.
Се печи во загреана рерна на 180 степени околу 45 минути.
Малку да одмори во калапот и се вади.
Ладно се сечи.
На здравје! :)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани