Предлог за прекрасен домашен сладолед

Во една касерола ги ставаме половинките кајсии со 1 лажица мед.
Вариме на умерен оган со повремено промешување.
Треба да добиеме средно густа смеса.
Тука ја додавамеи останата лажица мед.
Во вангличка ја ставаме слатката павлака и ванилата и матиме до згуснување,
Со најмала брзина на миксерот матиме додавајќи кондензирано млеко.
Соединуваме.
Смесата ќе биде глатка и сјајна
Во пластичен сад ставаме ред крем, ред сос од кајсии со мед, ред крем, ред сос од кајсии.
Со стапче за ражничи правиме шари по желба.
Најгоре ставме чоко капки.
Оставаме во фрижидер 5 часа, па послужуваме

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани