1. Сончогледот го ставаме во вода да стои 8 часа. Го цедиме.
2. Компирите ги вариме.
3. Во блендер го ставаме сончогледот, морковот исецкан на кругови, магдоносот, кромидот, солта, маслиновото масло и сок од лимонот. Блендираме
4. Во смесата го додаваме сусамот и кратко блендираме.
5. Сварените компири ги пасираме и во нив ја додаваме смесата од блендерот. Доколку сакате смесата да е мазна и да нема парчиња од компирите, тогаш компирите ги ставаме во блендер за сето заедно да се изблендира.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани