Во вангличка ги стваме квасецот, солтта, шеќерот, растопената маст и топлата вода.
Додаваме една лажица брашно и промешуваме.
Нека постои 5 минути, па потоа додаваме сол и постепено брашно.
Замесуваме мазно, нелепливо тесто.
Го покриваме и оставаме да одмори 10 минути.
За тоа време го подготвуваме полнењето.
На соединети масло и маст го пржиме ситно сецканиот праз.
Тргаме од оган, зачинуваме додаваме урда и јајце.
Тестото го делиме на 4 топчиња.
Ги расукуваме во мали корички.
Ставаме на две места по две корички.
Значи две тенко ги премачкуваме со маст, па ги преклопуваме со другата коричка.
Од првиот дел расукуваме правоаголна кора и ја поставуваме во тенко намастена тава.
Врз неа го распоредуваме филот.
Од вторите корички пак расукуваме кора и ја поставуваме врз филот.
По кревите сопарникот тенко го завиткуваме за да не излези филот при печењето.
Танко го премачкуваме со малку соединети маст и масло.
Печиме околу 30 минути во загреана рерна на 200 степени.
Сервираме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани