1. Соединете ги јајцата и шеќерот и сварете ги на пареа, па изладете.
2. Слатката павлака се мати и се додава на претходниот фил и сето заедно се мати уште малку.
3. Се додава и киселата павлака и се мати да се соедини се заедно
4. Се вари кафето, се лади и се процедува (турско или нес кафе).
5. Долниот дел на пишкотите се натопува во кафето и се реди во тава приближно со димензии 20х30. Се филува, па повторно се радат пишкоти и тоа така до три пати (три реда пишкоти и 3 реда фил).
6. Најгоре се посипува со чоколадо или какао во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани