Во една касерола го налеваме млекото, го додаваме густинот и шеќерот.
Кога веќе ќе почне да врие го тргаме од оган го додаваме сокот од портокал, циметот, ванилата, пирето од тиква и на Tивко вариме до згуснување.
Tоплиот пудинг го сервираме во чаши и декорираме со чоколадни капки.
Едноставен, но вкусен десерт за попладневна ужина.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани