1. Се мијат доматите и се мелат во машинка за семки вадење или пак само се блендираат, но претходно се вади лушпата. Се додаваат сите други состојки и се вари на тивок оган се додека не испари 1/3 од течноста.
2. Кога убаво ќе се свари кечапот се ставаат во чисти топли тегли и се ставаат во рерна на 100С да се вакумираат.
3. Јас ги ставав во тегли од 200гр помали и од оваа состојки излегува 8 теглички.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани