Исечете го месото на ситни парчиња околу 2 - 2,5 см. Ставете го во тенџере на рингла заедно со свинската маст или маслото и запржете го од сите страни откако ќе му испари водата ако ја испушти.

Додадете црвен пипер, измешајте и веднаш потоа налејте го пивото. Можеби ќе ви треба и 50 мл повеќе. Важното е дека треба да го покрива цело месо. Потоа намалете ја температурата, покријте го со капак и оставете го да динста додека скоро цела течност не му испари.

По половина час откако ќе го покриете, отворете да видите до каде се наоѓа течноста во тенџерето. Доколку е при крај, додадете ги зачините, измешајте и за кратко, неколку минути, тргнете од шпорет.

Послужете со некој сос кој имате купено или ако немате, тогаш една идеја која ме поведе користејќи го овој Ловечки сос... направете малку погуста купечка крем супа од печурки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани