Подготовка
Започнуваме со топење на шеќерот на тивок огин се додека не добије светло златна боја. Во него ставете ги лешниците, промешајте и тргнете на страна смесата да се стегне.
Изладениот грилијаш измелете го на машинка за мелење ореви.
Од оваа смеса оделете 50гр.за валкање на бомбиците, додека во преостанатата смеса додадете го путерот и стопената чоколада. Откако ќе добиеме компактна смеса формираме бомбици на кои на средина им ставаме џем од боровинки. Бомбиците ги валкаме во сувате смеса грилијаш.
На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани