Брз, едноставен, лесен за подготовка, колач од типот без миксер и без печење.....)))
Спој на чоколадо и лешник....

Млекото на кратко се зоврива со шеќерот.
Се трга од оган, се додава маргаринот и чоколадото.Се меша додека целосно се стопат.
Искршените бисквити ги ставаме во сад заедно со лешниците, чоколадото во прав.
Ги полеваме со течната смеса.Изедначуваме.Ја распоредуваме во намрсен калап со откопчување.

Во дел од млекото ги раствораме пудингот и брашното.
Остатокот го зовриваме со шеќерот.
Го додаваме растворениот пудинг и вариме до потребната густина.
Во жешко го додаваме чоколадото и мешаме додека се растопи.
Излеваме врз подлогата од бисквити.

За глазурата го топиме чоколадото над пареа со млекото и маслото. Малку да излади и полеваме врз веќе малку оладениот и стегнат пудинг.

Оставаме да се лади на собна температура,проросуваме со малку мелени лешници, па потоа префрлуваме во фрижидер до целосно изладување и стегнување на колачот.
Сечеме по желба.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани