Уште еден од низата брзи и здрави десерти, готови за неколку минути.

- Се блендираат состојките за првиот слој, смесата се истура во чаша и се става во замрзнувач.
- Се блендираат состојките за вториот слој и добиената смеса се истура врз првата, повторно се враќа во замрзнувач.
- Се меша млекото и семето од чиа и се остава 10 минути да набубри. Потоа се додава врз вториот слој.
- Јас додадов неколку сецкани цреши за декорација.

Напомена
Користев бадемово млеко, но секако може да се користи било кој вид на кравјо, козјо, оризово итн.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови