Цвеклото, морковите и целерот ги миеме, лупиме и ги рендаме на крупно. Додаваме сок од половина лимон. Пченката(може замзрната или од конзерва) ако е замрзната ја вариме, ладиме и додаваме кон ренданиот зеленчук. Ги додаваме и сончогледот и ленот. Посолуваме, го додаваме мајонезот и се заедно мешаме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови