Од наведените состојки се меси тврдо тесто кое се дели на 3 дела. Во едниот дел се додава неколку лажици млеко, се премесува, за да стани помеко, па се распоредува во намастено тевче бр 28.

Белките се матат со шеќерот и во нив се додаваат ситно сечканите ореви.

Врз распореденото тесто во тавчето се става пола од филот, па се ренда второто тесто, па пак фил и пак најгоре се ренда третото тесто.

Се печи на тивок оган подолго време. Се внимава да не се исуши.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани