1. Парчињата леб се тостираат по желба (да бидат помеки или покрцкави).

2. Чадената шунка се пропржува кратко од двете страни и се трга настрана.

3. Во истата тава се ставаат свежите печурки, се зачинуваат со сол и се пржат.

4. На крај се пржат јајцата зачинети со мешан зачин.

5. Врз секое парче леб се ставаат кругови домат, едно парче чадена шунка, едно јајце и ситно сецкани печурки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани