Прво сусамот го потпекуваме да добие убава боја.
Го оставаме да се излади.
Во еден сад ги соединуваме урдата, павлаката, ајварот,зачините.
Промешуваме.
Го додаваме изладениот сусам.
Сето со миксер убаво го соединуваме.
Сервираме во зделичка и послужуваме со препечен леб.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани