Ако ви доаѓаат гости, а немате многу време да им подготвите нешто, овие салати се навистина одличен избор во кој сите ќе уживаат.

Се подготвуваат многу брзо и лесно, многу се вкусни и се одличен прилог со кифлички, како и со ракија или мастика.

ТИРО САЛАТА

Подготовка

Сирењето издробете го со виљушка, додадете ги ситно исечканите лути пиперчиња, павлаката, ориганото и сувиот магдонос и убаво промешајте. Можи и миксер да се користи за сирењето и павлаката, ќе се добие помазна смеса без грутки.

СУСАМ САЛАТА

Подготовка

Потпечете го сусамот на тавче без масло. Ќе добие прекрасна арома.

Измешајте ги урдата, павлаката и мајонезот и додадете го сусамот и убаво измешајте.

Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови