* Тврдото јајце се сечка на коцки и му се додава
- ајварот
- сенфот
- мајонезот
- малку кари
* се меша сето заедно, се става во садче и одозгора се ставаат солените лупени кикиритки (некои цели а некои кршени).
* се подготвува брзо и се служи веднаш, а количината се прилагодува според бројот на лица.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани