Рерната се загрева на температура од 190 степени. Најпрво, во длабок сад се дроби сирењето. Во посебен сад се сецкаат виршлите и киселите краставички, а во тред сад се мешаат јогуртот, јајцата, брашното, солта, прашокот за пециво, маслото со што ќе се добие изедначена смеса, без грутки и се сипува во тавата за тарт на делимано. Потоа, се додаваат другите состојки сецканата виршла,краставичките, дробеното сирење,ајварот и посипуваме со ким.
Ајварот убаво го распоредуваме со мала лажичка на сите страни.
Питата ја печеме околу половина час na 200 степени.

Уживајте!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани