Толку едноставни, а прекрасен вкус
Во една касерола се ставаат путерот, какаото, кондензираното млеко.
Мешаме на тивок оган 10 минути, односно се додека смесата не почне да се оделува од зидовите на касеролата.
Енергично промешуваме и оставаме малку да подизлади.
Потоа со помош на лажиче земаме од смесата, формираме бомбица и ја валкаме во кокос, орев, трошки.
Сервираме во хартиени корпиња.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани