Бомбици кои можете да ги јадете без грижа на совест.
Доволно слатки од сувите смокви , а истовремено и доволно освежителни од сувата брусница, со нежна нота на кокосово масло и рогач
Пробајте ги.

Прво во сад над пареа ги ставаме кокосовото масло и млечното чоколадо да се соединат.
Во нутрибулет ставме врела вода, брусница, суви смокви, лешници.
Со кратки пулсирања ја соединуваме смесата.
Потоа ги додаваме растопеoто кокосово масло и чоколадото и повторно соединуваме во нутрибулет.
На крај додаваме мелен рогач.
Соединуваме.
Оставаме на ладно смесата да се стегне.
Потоа формираме бомбици.
Ги декорираме со растопено чоколадо.
Сервираме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани