- Во сад ставете ја чоколадата над пареа да се стопи. Тргнете на страна и веднаш се додаваат останатите состојки. Размешајте и оставете да олади. Од оладената смеса правете бомбици.
Ганаш-глазура
- Слатката павлака ставете на оган да се добро загрее, но не и да проврие. Додадете ја искршената на ситно чоколада, размешајте да се стопи.
- Глазирајте ги бомбиците на начин кој што на вас ви е најлесен. Јас ги ставам на решетка и ги заливам. Нека се оладат и ставете во корпињата, додатно декорирајте ги како си сакате.
- Можете и да не ги глазирате, само да ги извалкате во мелени ореви.
Чашата е од 200 мл.

Лиценца: Сите права се задржани