1. Во чашата од нутрибулет или друга мелничка се ставаат шеќерот, ванилата и семките кардамом, сето се мели да стани прав.
2. Во чашата се додава млекото и бананата и се блендира до добивање на смути.
3. Во еден сад се става брашното заедно со солта и пецивото и се промешува.
4. Во брашното се додаваат течната смеса и се меша со лажица или маталка.
5. Фритулите се пржат во загреано масло кое што е најмалку 2-3 прсти во садот каде што ке се пржат.
-По желба млекото може да се замени со растително млеко или вода.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови