Еве уште еден рецепт од редот на моите мешај-печи колачи, овој пат како предлог за бадниковата трпеза.

Подготовка
1. Ја рендаме тиквата и заедно со маслото, шеќерот и ванилиниот шеќер ја соединуваме и ја оставаме 1 час во фрижидер да отстои.
2. Ја сечкаме брусницата ги сечкаме на ситно лешниците, ја рендаме кората од портокал и сите останати состојки ги додаваме кон течните состојки.
3. Промешуваме до соединување и целата смеса ја истураме во тавче бр. 24.
4. Печеме на 180 степени околу ½ час.
5. Кога ќе се испече колачот , се лади па го премачкуваме со мармалад од кајсии и го наросуваме со сечкани лешници.

Забелешка
Тавата ако не ви е делимано делициа, намрсете ја и набрашнете ја за да не ви се залепи.
Изренданото парче ѓумбир беше околу 1х2 см.
Чашата е од 250 мл.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани