Во касерола на оган се ставаат шеќерот и водата да зовријаат една, две минута.
Се трга од оган и се додаваат чоколадото и путерот.
Се меша за смесата да се изедначи.
Оставаме малку да се подизлади, па се додаваат бадемите и бисквитите.
Промешуваме и соединуваме.
Правиме бадем пралини, ги редиме на хартија за печење.
Секоја бадем пралина ја потопуваме во подготвената глазура и декорираме со зрно бадем.
Остаавме да се просушат, па ги сервираме во хартиени корпи и ги послужуваме.
Може да се прават форми по ваша желба, бомбици, да се стави смесата во силиконски калап....

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани