1. Прво тесто – јајцата ги бијаме со шеќерот. Го додаваме гризот, брашното, пецивото и ванилиниот шеќер. Смесата ја ставаме во караванче бр. 40 премачкано со масло. Печиме на 180 степени 10 минути.
2. Врз тестото ставаме 150 гр сецкани ореви.
3. Второ тесто - ја повторуваме истата постапка како и со првото тесто, плус додаваме какао.
4. Смесата ја ставаме врз оревите. Печиме уште 20 минути.
5. Шербет- Во тенџере на оган ја ставаме водата, шеќерот, сокот од лимон и ванилиниот шеќер да врие 10тина минути.
6. Ладната торта ја потураме со топол шербет.
7. Тортата ја украсуваме со шлаг.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани