1. Сувото овошје се сечка и се залива со бренди и се остава за 24 часа.
2. На готовото суво овошје му се додаваат ренданото јаболко, кандираните цреши кора од портокал, лимон и мандарина и се промешува.
3. Во садот со овошјето се додаваат и останатите состојки (путерот се ренда).
4. Целата смеса убаво се меша да се соедини.
5. Англичаните имаат специјални садови за подготовка на пудингот, но може да се направи во порцелански сад со високи ѕидови (дозата е за сад што собира 700 мл). Ѕидовите се премачкуваат со путер и во основата му се поставува хартија за печење (мал круг само за основата на садот).
6. Смесата се префрла во садот и се покрива со премачкана со путер хартија за печење.
7. Врз хартијата се става фолија и се заврзува убаво (покажано е во сликите).
8. Во сад на оган се става една чинија со дното нагоре и се додава вода да се загрее.
9. Врз чинијата се става садот со пудингот.
10. Се покрива со капак и се вари на пареа 4-5 часа на средна температура, водата не смее да покрива повеќе од 1/4 од садот во кој што е пудингот.
11. Готовиот пудинг се остава да се олади целосно и се завиткува во фолија и се остава да зрее најмалку 3-4 седмици на ладно, но не во фрижидер.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови