Испечати

Посна шопска салата со сирење од бадеми

Посна шопска салата со сирење од бадеми

Состојки

  • За една порција
  • 1 домат
  • 1/2 свежа краставица
  • 1/2 црвен кромид
  • 1/4 лута пиперка
  • 2-3 лажици сирење од бадеми
  • сол, маслиново масло, свеж или сушен магдонос по вкус

Подготовка

Ова ми е доручек или вечера за време за постите, иако домашните го конзумираат и како салата за ручек.

Зеленчукот го сечкаме во големина по желба и го зачинуваме по вкус. На крајот го додаваме сирењето од бадеми и лесно промешуваме.
Рецепт за сирење од бадеми имате овде