Испечати

Музи торта

Музи торта

Состојки

 • 7 јаболка
 • 200 гр шеќер
 • 50 гр ореви и лешници
 • 7 суви смокви
 • 3 јајца
 • 100 мл млеко
 • 6 лажици шеќер
 • 6 лажици брашно
 • 1 пециво
 • 1 ванила
 • 1 шлаг пена

Подготовка

1. Јаболката ги лупиме и со нож им ја вадиме средината (ги чистиме од семките). Ги редиме во кружен калап во кој претходно ставаме 200 гр шеќер. Секое јаболко го полниме со сецканите ореви,лешници и смокви. Потоа ги ставаме да се печат.
2. Во меѓувреме го подготвуваме пандишпанот. Јајцата со шеќерот ги матиме со миксер. Го додаваме брашното, пецивото, млекото, ванилата и мешаме со лажица.
3. Оваа смеса ја тураме врз испечените јаболка и повторно враќаме во рерна да се испечи пандишпанот.
4. Кога ќе биди готов го превртуваме јаболката да дојдат горе, а пандишпанот долу.
5. Одозгора премачкуваме со шлаг пена и украсуваме со мрвици.