Испечати

Маринирани пилешки крилца со мед и пиво

Маринирани пилешки крилца со мед и пиво

Состојки

  • 5-6 пилешки крилца
  • 250 мл пиво
  • 2-3 лажици мед
  • 1 лажица мешан зачин
  • 500 гр компири

Подготовка

Во сад ја правиме маринадата од пивото, медот и зачинот. Ги прпелкаме крилцата во неа и така ги оставаме да отстојат во фрижидер околу еден час. Ги вадиме крилцата од фрижидерот и ги ставаме во тепсија. Компирите претходно ги лупиме, ги сецкаме и нив ги ставаме во тепсијата. Печеме во загреана рерна додека не поруменат убаво крилцата...