Испечати

Еклери со фил од маргарин

Еклери со фил од маргарин

Состојки

 • Тесто
 • 1 чаша зејтин
 • 2,5 чаши брашно
 • 1 голема лажица густин
 • 10 јајца
 • 0,5 прашок за пециво
 • Фил
 • 1,5 л млеко
 • 4 големи лажици брашно
 • 1 чаша(за чај) шеќер
 • 250 гр маргарин

Подготовка

Брашното се става во длабок сад,водата и зејтинот се ставаат за зовријат и потоа се додаваат во брашното.Смесата се меша се додава густинот и се осатава да се олади.За тоа време го правиме филот,од 1 л.млеко ставаме да врие во останатото го раствраме густинот со брашното.Кога зоврие млекото го додаваме густинот и шеќерот и мешаме додека се згусти потоа се остава да истине и кога се олади се додава изработениот маргарин.Кога тестото е ладно јајцата се додаваат едно по едно притоа добро уработувајки ги,го додаваме и пецивото и оставаме тестото 1 час да одмори.Со калап за толумби на хартија за печење ги правиме еклерите и ги печеме на загреана рерна од 200С додека поруменат.Испечените еклери ги сечеме на половина ги полниме со фил и по желба може да ги прелиеме со чоколадо.Филот може да биде направен и со пудинг од ванила.