Испечати

Посни варени ѓевречиња

Посни варени ѓевречиња

Состојки

  • 1000 гр брашно
  • 1 коцка квасец
  • 500 мл вода за варење на гевречињата
  • 2 лажици мед
  • 100 гр сусам
  • 300-400 мл вода за месење на тестото
  • 1/2 лажиче сол
  • 1/2 лажиче шекер

Подготовка

Го замесуваме брашното, 1/2 лажиче сол и 1/2 лажиче шеќер со квасецот и водата и го оставаме тестото да скисне.
Откако ќе биде готово правиме ѓевречиња и на оган ставаме во тенџере 500 мл вода со две лажици мед да зоврие. Во зовриената вода ги вариме ѓевречињата, потоа ги ставаме во плех, ги наросуваме со сусам и ги печеме во загреана рерна на 200 степени околу 30-минути.
Многу вкусни, брзи и лесни тамам за постиве , ххе
Ви препорачуваме во подготовката на овој рецепт да употребите Делимано Тава со рачки Ростер