Испечати

Велигденски чоколадни јајца

Велигденски чоколадни јајца

Состојки

  • 150гр маргарин
  • 100 гр чоколадо
  • 2 лажици мед
  • 200гр шеќер
  • 100 мл млеко
  • 200гр мелени ореви или лешници
  • 300гр мелени бисквити

Подготовка

Се ставаат на оган маргаринот, чоколадата, медот и водата да се стопат до степен на вриење. Во смесата не оди шеќер заради млечната чоколада затоа што таа е многу блага и заради медот.
Потоа во растопената смеса се додаваат плазма бисквитите, тие ги користам секогаш заради вкусот и се додаваат и мелените ореви.
Сето тоа заедно убаво се меша со лажича и се остава да се излади.
Од месата се прават форми на јајциња но во помал размер од кокошкините јајца, всушност се прават во големина на јајца од препелица.
Кога се помали се поинетресни за изглед но и по практични за јадење.
Одкако ќе се направат јајцињата се декорираат. Јас ги декорирарав со фондан.
А доколку сакате може било што по желба , на пр. со растопена чоколада.
Од оваа смеса излегуваат околу 80 јајциња.
Ви препорачуваме во подготовката на овој рецепт да употребите Делимано Тава со рачки