Испечати

ПОСНА ЧОКОЛАДНА ГЛАЗУРА

ПОСНА ЧОКОЛАДНА ГЛАЗУРА

Состојки

  • 5лажици какао поквалитетно
  • 5лажици вода
  • 6лажици шеќер
  • 2лажици зејтин
  • 250гр маргарин

Подготовка

На оган се ставаат водата,шеќерот и какаото да се изедначат па им се додава и зејтинот.Убаво се меша да не се направат грутчиња-топчиња и им се додава маргаринот исечен на парчиња.Се меша додека се стопи маргаринот и се поврзе со другите состојки и се трга да се подолади па се истура врз торта како глазура а моЖе да послужи икако фил .Ако се користи како фил треба да биде сосем ладен и се миксира да биде покремаст филот