Испечати

Колач со јаболка

 Колач со јаболка

Состојки

  • 5 јајца
  • 300гр брашно
  • 200гр шеќер
  • 250мл масло
  • 4 јаболка
  • 150гр сецкани ореви
  • 1 пециво
  • 1 ванила

Подготовка

Јаболката ги лупиме, ги чистиме од семките и ги сецкаме на парчиња. Јајцата ги матиме со шеќерот. Откако убаво ќе се изматат ги додаваме брашното, маслото, оревите, ванилата, пецивото и јаболката. Се убаво мешаме со лажица. Сместа ја ставаме во тавче подмачкано со масло и ја печиме. Кога ќе се испечи колачот одгоре го наросуваме со шеќер во прав.