Испечати

Колач со јаболки

Колач со јаболки

Состојки

  • 6 средни јаболки
  • 7 филџани шеќер
  • 1 кафена лажичка сода бикарбона
  • 1/2 кесичка цимет
  • 2 јајца
  • 2 филџани зејтин
  • 5 филџани брашно
  • 1 кесичка прашок за пециво

Подготовка

Јаболките се лупат и се рендаат во длабок сад во кој се додава шеќерот,содата и циметот и се оставаат да стојат 1 час. После 1 час се додаваат и останатите состојки и се пече во плекче бр.30 на 180С