Испечати

Ледена торта

Ледена торта

Состојки

  • 35 мелени плазма бисквити
  • 1 кристал маргарин
  • 15 лажици шеќер во прав
  • 1 шлаг
  • 5 жолчки
  • 250 грама мелени ореви

Подготовка

Маргаринот се мати со шеќерот во прав ( да се добие пенеста смеса). Потоа се замесува со сите наведени состојки освен шлагот. Се обликува по желба ( во случајов кола) , куќарка, а може и обично да се стави во тепсија. Одозгора се премачкува со шлаг.